Vysoušení zdiva sálavými panely a infrapanely
Technologie sálavých panelů nachází uplatnění při ohřívání vnitřních prostor historických objektů, vytápění, ale také k vysoušení zdiva. Lze jej použít v prostorách, kde není zavedeno klasické topení a není zde možnost zasahovat do stávajících konstrukcí. U tohoto systému dochází k předávání tepla sáláním infračerveného záření, které je generováno sálavým panelem. Infračervené záření z panelů volně prochází vzduchem a teprve po svém dopadu na pevné předměty (stěny, podlaha, stropy, klenby) dochází k přeměně na teplo. Poté dochází k zahřívání předmětů a míst, na které jsou sálavé panely namířeny. Vlhkost ve zdivu postupuje k teplejšímu povrchu, který je ohříván sálavým panelem a následně se odpařuje do prostoru. Tímto způsobem lze pozvolna vysoušet vlhké konstrukce, omítky, omezovat kondenzace vodní páry na studeném povrchu zdiva v historickém objektu a zabránit výskytu plísní.
Odpařováním vody ze zahřátých povrchů dochází ke zvyšování relativní vlhkosti vzduchu v interiéru. Při využití sálavých panelů k vysoušení vlhkého zdiva je vhodné jej kombinovat s kvalitním odvětráním vnitřních prostor, případně s použitím odvlhčovačů vzduchu.
Základním předpokladem pro zahájení vysoušení zdiva sálavými panely je odstranění veškerých příčin vlhnutí zdiva, a to jak charakteru lokálního (např. poškozené okapové svody, popraskané vodovodní potrubí), tak také z hlediska plošných poruch (chybějící, porušené nebo dožívající vodorovné a svislé hydroizolace).
Výhody využití sálavých panelů:
- Zvyšuje teplotní komfort užívání prostor historických staveb, které jsou normálně velmi chladné – jedná se o moderní způsob napodobující staré principy vytápění – např. kachlová kamna.
- Rovnoměrně rozkládá teplo v místnostech, které jsou takto vytápěny. Navozuje příjemnější tepelnou pohodu.
- Neškodí lidskému zdraví – sálavé teplo je pro člověka zcela přirozené.
- Napomáhá k vysoušení vlhkého zdiva – vhodnou instalací sálavých panelů dochází k pozvolnému vysoušení zdiva. Může však zvýšit vzdušnou vlhkost v interiéru, proto je vhodné také dobře větrat.
- Slouží jako prevence kondenzace vzdušné vlhkosti na studeném povrchu zdiva a omítek. Zabraňuje tvorbě plísní.
- Infračervené záření se odráží od skleněných povrchů, což minimalizuje tepelné ztráty skrz okna.
Sanace vlhkého zdiva - reference
Podívejte se na výběr z našich referencí- Lokalita: Praha 6, Dejvice (Verdunská ulice)
- Objekt: bytový dům
- Datum: Červen 2017
- Technologie: Provedení odkopu čelního suterénního zdiva řadového bytového domu stojícího mezi dvěma dalšími okolními bytovými domy. Provedení očištění zdiva, příprava podkladu, nové svislé izolace asfaltovými pásy, zateplení a ochrana nopovou folií.
- Lokalita: Kostěnice (okr. Pardubice)
- Objekt: kaple
- Datum: Únor 2012
- Technologie: Využití technologie bezdrátové elektroosmózy k šetrnému odvlhčení historického zdiva kaple. Instalován základní systém s dosahem v poloměru 12 metrů od řídící jednotky. Během tří let postupně vlhkost klesala na uspokojivou úroveň.
- Lokalita: Hradec Králové
- Objekt: historický dům
- Datum: Červen 2013
- Technologie: Provedení sanace vlhkého zdiva v úrovni podlah v přízemí historického domu. zamezení vzlínání vlhkosti do přízemního zdiva. Odvlhčení a snížení vlhkosti ve sklepě instalací bezdrátové elektroosmózy.