Mikrovlnné vysoušení zdiva
Technologie vysoušení zdiva pomocí mikrovln využívá proudu vysokofrekvenční energie, která způsobuje rozkmitání molekul vody uvnitř vysoušeného zdiva. Pohybem molekul vody vzniká tření a následně teplo, díky němuž se voda začne odpařovat. Tento princip je využíván např. při ohřevu potravin mikrovlnnou troubou. Tento mechanismus je základem rychlosti a účinnosti mikrovlnného vysoušení. Při tom reakce probíhají uvnitř materiálů a minimálně tak ovlivňují okolí.
Touto technologií lze velmi rychle vysušit i silně zavlhlé konstrukce. Jedná se o ideální způsob, jak jednorázově vysušit objekty po povodních, nebo v případě úniku vody z popraskaného vodovodního potrubí. Lze také velmi rychle vysušit novostavby a urychlit tak celý stavební proces. Touto metodou zkrátíme dobu nutnou k vysoušení zdiva oproti běžným metodám z řádů týdnů, nebo měsíců na dny, popř. hodiny. Pomocí mikrovln lze vysoušení provádět do tloušťky zdiva až 1 metr. Mikrovlnným vysoušením nedochází u stavebních materiálů ke změnám základních parametrů a nemá žádný negativní vliv na statiku budov. Pouze u materiálů, které jsou choulostivé na rychlé změny vlhkosti, je třeba vysoušení provádět pozvolnějším způsobem, případně u nich zvolit jinou technologii (např. sálavé panely, nebo kondenzační vysoušeče vzduchu).
Dalším benefitem je likvidace dřevokazných hub a živočichů, plísní a mikroorganismů, kterým se daří ve vlhkém prostředí. Mikrovlnná technologie má na tyto organismy stoprocentní účinek.
Odpařováním vody z vysoušených povrchů dochází ke zvyšování relativní vlhkosti vzduchu v interiéru. Při využití mikrovlnné technologie k vysoušení vlhkého zdiva je vhodné jej kombinovat s kvalitním odvětráním vnitřních prostor, případně s použitím odvlhčovačů vzduchu.
Základním předpokladem pro zahájení vysoušení zdiva mikrovlnnou technologií je odstranění veškerých příčin vlhnutí zdiva, a to jak charakteru lokálního (např. poškozené okapové svody, popraskané vodovodní potrubí), tak také z hlediska plošných poruch (chybějící, porušené nebo dožívající vodorovné a svislé hydroizolace). Mikrovlnné vysušení zdiva je velmi rychlá, ale jednorázová akce. Pokud se nezabrání opětovnému zavlhnutí konstrukce, pak je vysušení zbytečné a vlhkost se znova vrátí.
Oblasti využití mikrovlnného vysoušení:
- Vysušování objektů po haváriích – popraskané vodovodní potrubí, ucpané okapové svody a další.
- Vysušování objektů po povodních a jejich rychlé opětovné uvedení do provozu – vyplavené rodinné domy, bytové domy, školy, restaurace, výrobní prostory, objekty občanské vybavenosti a další.
- Vysušování objektů po likvidaci následků požárů.
- Vysušování starých objektů, které jsou dlouhodobě zavlhlé a kde byla provedena rekonstrukce a obnoveny izolace. Přirozeným způsobem by vysychání zdiva trvalo i několik let. S využitím mikrovlnné technologie lze tento proces značně urychlit a objekt lze plně využívat hned po rekonstrukci.
- Vysušování novostaveb – v případě nutnosti urychlení procesu vysychání stavby a dodržení termínu kolaudace, nebo urychlení navazujících stavebních prací.
- Vysušování dřevěných konstrukcí, které jsou navíc zasaženy dřevomorkou, nebo jinými druhy dřevokazných hub, či živočichů.
- Likvidace dřevokazného hmyzu, hub, plísní a organismů, kterým se přirozeně daří ve vlhkém prostředí.
Sanace vlhkého zdiva - reference
Podívejte se na výběr z našich referencí- Lokalita: Rakovník
- Objekt: komerční objekt
- Datum: Duben 2015
- Technologie: Provedení dodatečných hydroizolací v objektu, jeho spodní zdivo trpělo výrazně zvýšenou vlhkostí, která vzlínala z podzákladí. Původní hydroizolace již neexistovaly a bylo třeba je adekvátně nahradit.
- Lokalita: Vrchlabí
- Objekt: rodinný dům
- Datum: Červen 2020
- Technologie: Objekt umístěný do svahu trpěl vodou stékající po svahu a zasakující se do zdiva z boku od přilehlé zeminy. Dále docházelo ke vzlínání vlhkosti z podzákladí. Byl proveden odkop, svislá venkovní izolace a injektáže akrylátovými gely.
- Lokalita: Skuteč (okr. Chrudim)
- Objekt: rodinný dům
- Datum: Září 2019
- Technologie: Starší objekty mají již převážně dožilé původní hydroizolace. Majitelé pak řeší problém jak co nejlépe a pokud možno levně, účinně a s co nejmenším zásahem tuto hydroizolaci doplnit. Jednou z možností je systém drátové elektroosmózy.